Springe direkt zu Inhalt

Prof. Dr. Dr. Rainer Hofmann

Johann-Wolfgang-Goethe Universität Frankfurt

Fachbereich 01

Professor for Public Law, Public International and European Law

Address
Grueneburgplatz 1
60629 Frankfurt am Main
Fax
+49 (0)69-798-34515
  • Born 29 June 1953 in Heidelberg
  • 10/1972-06/1977 History and Law studies at the Universities of Freiburg, Lausanne and Heidelberg
  • 09/1977-02/1982 Traineeship, interrupted (10/1978-09/1979) to act as a German Reader of Law at the Université Montpellier I; there (7/1979) earned University Doctor of Law
  • 03/1982-02/1986 Research Fellow at the Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law, Heidelberg, 07/1986 awarded Dr.iur.utr. at the University of Heidelberg
  • 03/1986-12/1987 Research assistant at the Federal Constitutional Court in Karlsruhe
  • 01-06/1988 Visiting Scholar, University of Sydney
  • 07/1988-09/1994 Research Fellow at the Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law, Heidelberg (01-03/1990 Visiting Professor, Universidad Alcalá de Henares), 07/1993 Habilitation at the University of Heidelberg (Habilitation for German and Comparative Public Law, International and European Law)
  • Summer Term 1993 - Summer Term 1994 Professorships at the Universities of Kiel (winter semester 1993/94) and Würzburg (summer semester 1993 and 1994)
  • 10/1994-03/1997 Professor of Public Law and International Law, University of Cologne
  • 04/1997-09/2004 Professor of Public Law, International and European Law at the University of Kiel, co-director of the Walther Schücking Institute of International Law at the University of Kiel
  • Since 10/2004 Professor of Public Law, International and European Law at the University of Frankfurt am Main, co-director of the Wilhelm Merton Centre for European Integration and International Economic Order at the University of Frankfurt am Main
  • 11/1984-04/1992 Member of the Committee on Refugee Law of the International Law Association (ILA), 04/1992-04/2002 Co-Rapporteur of the ILA Committee on Internally Displaced Persons; 08/1996-04/2002 Member of the ILA Committee on Refugee Law Procedures; since 11/2003 Co-Rapporteur of the ILA Committee on Reparation for Victims of Armed Conflict, 05/2007 - 08/2012 Member of the ILA Committee on the Rights of Indigenous Peoples
  • Since 05/1996 Member of the Executive Board of the European Centre for Minority Issues (ECMI), Flensburg (Vice President since 11/2009)
  • 06/1998-05/2004 Member and President and again member (06/2008-05/2012) and Vice-President (6/2008-5/2010) and President (6/2010-5/2012) of the Advisory Committee under the Council of Europe Framework Convention for the Protection of National Minorities
  • Since 10/2001 Member of the Legal Advisory Board of the Foreign Office, Berlin
  • 10/2004 - 10/2012 Member and 10/2008-10/2012 Chairman of the Scientific Advisory Board of the Institute for Minority Rights of the European Academy (EURAC), Bozen / Bolzano
  • Since 06/2006 Secretary General of the German Society of International Law (German Branch of the International Law Association) and member of the Executive Council of the International Law Association, London
  • Since 03/2007 Member of the Board of the German Society for International Law
  • 04/2007-03/2009 Dean of the Law Faculty of the University of Frankfurt am Main
  • Since 07/2012 Member of the Management Committee and the Executive Committee of the Fundamental Rights Agency of the European Union, Vienna (representative of Europe)